cz
de
fr
en

Karel Hynek Mácha (1810-1836)

Karel Hynek Mácha Představitel českého romantického básnictví a jeden z největších českých básníků se narodil 16. listopadu 1810 v Praze na Újezdě. Otec byl mlynářský pomocník, matka pocházela z muzikantské rodiny a syn po ní zdědil hudební vnímavost.

Záhy po Hynkově narození se rodina, postižená finančním státním krachem v roce, přestěhovala do chudé čtvrti kolem kostela sv. Petra, kde Mácha prožil dětství a chlapectví. Chodil do svatopetrské farní školy, v letech 1824-30 do novoměstského gymnasia. První básnické pokusy psal Mácha v němčině, označené jako Versuche des Ignaz Macha - Pokusy Ignace Máchy (1829). Jsou to sentimentálně romantické básně vzniklé při školním studiu literatury.

Mezi stěžejní díla Karla Hynka Máchy patří báseň Máj, próza Pouť krkonošská, historická próza Křivoklad a cyklus Obrazy ze života mého.

Máj je považován za základní dílo moderní české poezie. Lyricko-epická báseň, je vrcholem Máchovy tvorby. Skladba postihuje rozpor mezi životem a smrtí, nesmrtelností a vědomím zániku. Postava Viléma, se kterou se Mácha ztotožňuje, je typicky romantická. Vilém je vyřazen ze společnosti, vyhnán otcem a stane se vůdcem loupežníků. Mstí se otci za svedení své milé a jako otcovrah je odsouzen k smrti.

Máj obsahuje 4 zpěvy:

  1. zpěv - obraz májové přírody, motiv lásky, první tragédie.
  2. zpěv - znázornění času - věčnost přírody, doba do popravy, Vilém přemýšlí nad životem.
  3. zpěv - vrchol básně, krása přírody X lidský osud, vyznání lásky k rodné zemi, země je jediná jistota: kolébka, hrob, matka, vlast, vzpomínka na dětství - nejkrásnější období života.
  4. zpěv - závěr, básníkovo ztotožnění se svým hrdinou i poutníkem, který se po letech vrací na popraviště.
Součástí básně dvě intermezzy:
  1. půlnoční popraviště.
  2. obraz horské přírody.


Český rozhlas: Fotografie z cest po stopách Karla Hynka Máchy.

Zdroje: