Alexův příběh začal hudbou – jako bubeník hrál v kapele. Do České republiky zavítal poprvé před deseti lety, když navštívil festival Rock for People v Hradci Králové. Tato zkušenost ho okouzlila českou kulturou, přátelskými lidmi a živou atmosférou. Později se jeho cesta stočila k filmovému průmyslu. Měl příležitost zahrát si roli bubeníka Rona Tutta ve filmu Elvis od režiséra Baze Luhrmanna, kde se dokonce setkal s hercem Tomem Hanksem. Ačkoli pochází z Austrálie, cítí se Alex více doma v Evropě. Jeho učitelská kariéra začala v Tbilisi v Gruzii, kde učil angličtinu na jazykové škole a objevil svou vášeň pro vzdělávání. Když zjistil, že mnoho pracovních pozic ve vzdělávání vyžaduje bakalářský titul, začal hledat studijní program, který by odpovídal jeho cílům. Rozhodnutí studovat v České republice považoval zpočátku za riskantní, protože v Brně nikdy předtím nebyl. Už během prvních měsíců ale zjistil, že to byla správná volba.
Co tě inspirovalo ke studiu v České republice?
Poprvé jsem sem přijel asi před deseti lety se svou kapelou. Bylo to mé první setkání s českými lidmi a kulturou, které ve mně zanechalo trvalý dojem. Brno je poměrně malé město, ale je velmi kompaktní - má mnoho zajímavých míst. Přišel jsem sem, protože jsem chtěl změnit profesní dráhu, a i když mi to zpočátku připadalo jako velký krok, přechod byl překvapivě hladký.
Proč sis vybral Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity?
Už jsem učil angličtinu v Tbilisi v Gruzii. Tam jsem si dodělal certifikát CELTA a získal práci v International House. (V současné době je to největší jazyková škola v Gruzii, která poskytuje všeobecnou výuku angličtiny, pozn. redakce). I když to byla skvělá zkušenost, věděl jsem, že tam nechci zůstat navždy. V dnešní době většina pracovních nabídek vyžaduje bakalářský titul, a tak jsem se začal poohlížet po programech, které by odpovídaly mým profesním cílům. Jako rodilému mluvčímu mi bylo řečeno, že titul nepotřebuji, ale pro pozice, o které se snažím, samotné zkušenosti nestačí. Zdejší pedagogická fakulta nabízí přesně takový program, jaký jsem hledal.
Alex se svými studenty na letní škole v Tbilisi, kteří mu darovali ceněné album oblíbené gruzínské lidové zpěvačky.
Jakou specializaci sis na naší fakultě vybral a proč?
Program Anglický jazyk pro vzdělávání jsem si vybral proto, že se jeho učební plán úzce shoduje s mými profesními cíli. Také Milena (asistentka pro mezinárodní vztahy) zde na fakultě odvedla úžasnou práci, aby se zahraniční studenti hned cítili jako součást komunity. Jsem tu teprve dva měsíce, ale Brno na mně už udělalo skvělý dojem.
Co se ti na studiu u nás líbí nejvíce?
Cítím se více Evropanem než Australanem a rád bych tu žil. Cítím se víc v souladu se zdejší atmosférou: chováním lidí, architekturou, kulturou. Také kvalita vzdělání je skvělá. Baví mě úkoly, při kterých se můžu ponořit do témat, která se propojují nečekaným způsobem - všechno, co se tu učím, je zajímavé.
Cítíš se na univerzitě podporován, a to jak z akademického, tak z osobního hlediska?
Rozhodně. Nevzpomínám si, že bych musel na vysvětlení čehokoli dlouho čekat. Milena byla velmi vstřícná, zajišťovala rovné příležitosti pro všechny a usnadňovala sociální kontakty mezi zahraničními studenty.
Co bys poradil ostatním zahraničním studentům, kteří uvažují o studiu v zahraničí?
Pro studenty, kteří se obávají strávit tři a více let na novém místě, má Brno více než dost co nabídnout. Mám velké štěstí, že jsem si vybral právě Brno a Masarykovu univerzitu. Brno je krásné, živé město, a pokud se zajímáte o učitelství, studijní program Masarykovy univerzity je pro tuto profesi dobře navržený a aktuální.