Charakteristika programu:
Kurz je zaměřen na projevy, příčiny a především funkci (motivaci) záměrného sebepoškozování a na konkrétní možnosti práce s dítětem. Prostor je věnován sebezkušenosti pedagogů během práce s dítětem nebo s jeho rodinou, kazuistikám, diskusím o příčinách sebepoškozování, jejich dopadům na školní výkon dítěte a na jeho vztahy s vrstevníky a pedagogy a v neposlední řadě postupům, díky nimž mohou dětem se sebepoškozováním pomoci s adaptací na zvládáním nároků, které na ně škola klade běžně i v době post-pandemické.
Účastníci budou mít také možnost reflektovat své prožívání v reakcích na chování žáků a vyjadřovat adekvátní zpětnou vazbu umožňující dětem rozvíjet přiměřené emoční a sociální projevy.
Cílem kurzu je zejména zvýšit kompetence učitelů pracovat v praxi s problematikou sebepoškozování dětí a dospívajících. Těžiště kurzu je v nácviku konkrétních dovedností během workshopů. Kurz je koncipován tak, aby se účastníci nejprve s projevy, příčinami a především funkcí (motivací) záměrného sebepoškozování a lépe porozuměli chování dítěte, mladistvého a jeho konsekvencím. Následná témata jsou věnována konkrétním způsobům práce s dítětem, motivačním rozhovorům a sebezkušenosti pedagoga během intervence s dítětem či jeho rodinou. Výhodou kurzu je, že velká část získaných dovedností je uplatnitelná i v práci s dětmi s jiným typem maladaptivního chování. Účastníci budou mít také možnost reflektovat své prožívání v reakcích na chování dětí a mladistvých a vyjadřovat adekvátní zpětnou vazbu umožňující dětem, mladistvým rozvíjet sociální kompetence.
Kurz bude probíhat online přes MS Teams.
Požadované předpoklady uchazeče:
Ukončené nebo probíhající studium učitelství, speciální nebo sociální pedagogiky, psychologie nebo pracovní zařazení na pozici asistenta pedagoga.
- Garant kurzu: Mgr. Tomáš Kohoutek, Ph.D.
- Lektor kurzu: PhDr. Táňa Fikarová, Ph.D.
- Délka kurzu: jednodenní kurz (celkem 8 hodin)
- Termín konání kurzu: 14. 3. 2025 od 9.00 do 16.00
- Obsahový plán kurzu:
Typologie sebepoškozování a jeho příčiny, vlastní zkušenosti účastníků s dětmi s touto problematikou. (1 hodina)
Kazuistický seminář (case management). (2 hodiny)
Základy krizové intervence a práce s problematikou sebepoškozování. (1 hodina)
Co pomáhá a čeho se vyvarovat při práci s cílovou skupinou. (2 hodiny)
Sebezkušenost při práci s dítětem, které se poškozuje. (2 hodiny) - Průběh kurzu a způsob jeho ukončení: Absolvování kurzu v plném rozsahu a vyplnění evaluačního dotazníku. Absolvent kurzu obdrží papírové tištěné osvědčení o absolvování programu celoživotního vzdělávání.
- Cena kurzu: 990 korun
- Termín podání přihlášky: Bude doplněno nejpozději během ledna 2025.
- Počet uchazečů: min. 14, max. 40
UPOZORNĚNÍ:
- Přihlášení na kurz probíhá formou provedení a uhrazení objednávky kurzu v OC MU. Objednávku kurzu provádí sám zájemce na svou osobu.
- Pokud bude kurz hradit zaměstnavatel (škola), je nutné uvést jako fakturační adresu adresu zaměstnavatele (školy) vč. IČO a DIČ.
- Zájemci, kteří nejsou studenti nebo absolventi MU, uvedou v objednávce do kolonky Poznámka místo narození, příp. i rodné příjmení (z důvodu vystavení osvědčení).
Realizace kurzu byla podpořena z Národního plánu obnovy v rámci projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022.