Organizace, ochrana,
sdílení digitálních zdrojů

Tvorba vlastních či úprava převzatých digitálních zdrojů vyžaduje jejich snadné ukládání, organizaci, ale také ochranu a snadné sdílení například ostatním kolegům či také studentům.

Bez popisku

Organizace a ochrana digitálních zdrojů

Organizování vytvořených či převzatých digitálních zdrojů je opravdu důležité pro následnou práci s nimi. Přistupovat k netříděným zdrojům může zbytečně prodloužit práci. K tomu můžeme využít například principy již zmiňovaného digitálního kurátorství, které nám mohou správu a organizace našich zdrojů správně uchopit.

Jak vytvářet, ale rovněž i zpřístupňovat, ochraňovat a organizovat digitální zdroje, se můžete dozvědět také v jednoduchém kurzu vytvořeném Velšskou národní vysokou školou. Praktické poznatky a návody s pomocí konkrétních nástrojů naleznete níže v našem návodu. Pro organizaci a ochranu digitálních vzdělávacích zdrojů lze totiž velmi efektivně využít například celé ekosystémy nástrojů firem Google či Microsoft, a to jednoduše pro studenty i kolegy zároveň.

Pokud vytváříte své vlastní digitální vzdělávací zdroje, můžete se podívat na typy licencí Creative Commons, které můžete pro ochranu svých zdrojů zvolit. Na této volbě pak záleží, zda budou moci vaše zdroje ostatní pedagogové využívat či dokonce upravovat.

Pokud plánujete do své výuky zapojit například videa, máme pro vás jednoduchý návod, jak je spravovat. I ty je totiž potřeba správně organizovat a je nutné umět je i sdílet s ostatními, ať už to budou vaši kolegové z praxe či studenti. Jak jednoduše spravovat svá videa na YouTube se dozvíte v našem návodu níže.

Sdílení zdrojů online

Sdílet své digitální vzdělávací zdroje můžete různě, nejčastěji nejspíše využijete odkazy či přílohy, případně e-mailové pozvánky vybízející druhou stranu k prohlížení či spolupráci na daném zdroji. To se týká zejména práce s výše zmiňovanými kancelářskými balíky Google Workspace a Microsoft 365.

Sdílet lze nejen jednotlivé dokumenty, ale také celé komplexní zdroje obsahující celou paletu dalších podkladů, souborů či informací. Pro publikování a sdílení takovýchto vzdělávacích zdrojů můžete využít tzv. CMS (Content Management System), neboli systémy pro právu obsahu, které umožňují snadnou distribuci zdrojů na dané platformě i pro vzdělávací účely. Těmi mohou být Wordpress, Umbraco, Microsoft SharePoint či například Google Disk. Níže se pak můžete v našem návodu dozvědět, jak konkrétně s Wordpressem pracovat a sdílet jeho prostřednictvím vámi vytvořené či upravené digitální vzdělávací zdroje.


 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info