Zavádění digitálních technologií výuky není jen tak.Pomoci si můžeme výběrem zdrojů, které nám budou přinášet pravidelnou dávku inspirace nebo po nich můžeme sáhnout při plánování kurzu.
Identifikace vhodných příležitostí a poznávání nových postupů a strategií
Příležitost k vylepšování dosavadních či uvádění nových postupů se jistojistě odráží v reflektivní praxi, s jejíž pomocí dokážeme určit, kde máme mezery a co se dá ve výuce a využívání digitálních technologií zlepšit.
Identifikace těchto mezer může probíhat v individuální či kolektivní rovině. To znamená, že se lze nadále vzdělávat a aktivně nalézat nové postupy či strategie sám (a to prostřednictvím různorodých zdrojů viz níže), nebo si je můžete vzájemně hodnotit se svými kolegy na pracovišti. Profesní rozvoj je do určité míry záležitost celého kolektivu profesionálů v oboru a je tak k němu potřeba přistupovat.
Postupy a strategie mohou zcela přirozeně vyplývat z potřeb studentů, jejich priorit či předchozích zkušeností. Technologie jsou velmi užitečné, ale nejsou všespásné. Nelze je začít využívat bez jasné koncepce. Proto je potřeba přemýšlet, jak je digitální pedagogika z dlouhodobého hlediska důležitá.
Využívání online vzdělávacích zdrojů pro sebe i kolegy
Vzdělávací zdroje jsou pro profesní rozvoj opravdu důležité. Koneckonců, i tento učební text je jedním z nich. Online vzdělávací zdroje mohou mít různou podobu. Na základě svých preferencí si tak každý může vybrat, zda se chce vzdělávat s pomocí videí, podcastů, prezentací či rovnou například prostřednictvím komplexních e-learningových kurzů.
Digitální kompetence v kontextu pedagogické praxe můžete rozvíjet například prostřednictvím stránek PortálDigi, zahraničních alternativ Edutopia, EducationWeek, Tech & Learning či s pomocí videí na specializovaných YouTube kanálech Teacher's Tech nebo New EdTech Classroom. Samotná Masarykova univerzita pak nabízí opravdu velmi bohatý portál s rozsáhlým výčtem případových studií a konkrétních návodů pro využití digitálních technologií ve výuce.
Jestliže se budete chtít vzdělávat pravidelně, můžete využít MOOC kurzy (massive open online courses), neboli hromadné otevřené online kurzy, prostřednictvím nichž lze studovat kdykoliv, kdekoliv a cokoliv chcete. Kurzy můžete dohledat kupříkladu na portálech Coursera, Udacity či edX. Stačí pak začít studovat kurz na jakékoliv téma, které vám pomůže v osobním rozvoji, ať už se bude týkat základů digitální výuky, virtuální reality nebo třeba interaktivních prvků ve výuce.
Vzdělávat se můžete i ve chvílích, kdy na video či kurz zkrátka není čas, například s pomocí podcastů jako například The EdSurge Podcast, House of #EdTech nebo The Cult of Pedagogy Podcast.
Využívání těchto zdrojů by měl být soustavný celoživotní proces. Motivujte nejen sebe, ale i své kolegy, kterým můžete vámi nalezené zdroje sdílet.