Glykosidy jsou přírodní organické sloučeniny. Skládají se z cukerné složky (glukózy, rhamnózy, galaktózy,…) a necukerné složky (alykonu). Glykosidy jsou látky převážně bezbarvé, rozpustné v alkoholu a ve vodě, obsahující uhlík, vodík a kyslík, některé dokonce i dusík, draslík a síru. Tvoří energetickou složku rostliny (podle potřeby se glykosidická vazba zruší a uvolněný cukr rostlina použije). Jde o fyziologicky velmi účinné látky a podle vlastností se dělí do následujících skupin:
kardioaktivní glykosidy (kardenolid, bufadienolid, digoxigenin, scillaridin, oleandrosid,...)
kyanogenní glykosidy
antrachinonové glykosidy
thioglykosidy (hořčičné glykosidy)
furanokumariny
saponiny (avenacin, bellisaponin, betula saponin, gypsosid A,...)
Kardioaktivní glykosidy
Užívají se při srdečních onemocněních. Jsou vysoce účinné i v malých dávkách a k intoxikaci může dojít důsledkem nesprávného dávkování. Některé, z důvodu vysoké toxicity, nelze ve farmakologii uplatnit (např. glykosidy z konvalinky, náprstníku, hlaváčku, brslenu, oleandru, čičorky). Kardioaktivní glykosidy se dále vyskytují v kokoříku, konitrudu a krtičníku.
Kyanogenní glykosidy
V rostlinách se nacházejí jen ve velmi malých koncentracích. Vyskytují se v orlíčku, bažance, lnečku, střemše, prosu a bezu černém.
Antrachinonové glykosidy
Působí projímavě. K intoxikaci by mohlo dojít nadměrným užíváním nebo přecitlivělostí organismu. Intoxikace ale nebývá závažná. Antrachinonové glykosidy jsou obsaženy v řešetláku a krušině.
Thioglykosidy (hořčičné glykosidy)
Při zevním užití způsobují ve větších dávkách silné podráždění pokožky a záněty. Vnitřně vyvolávají podráždění žaludku, střev, průjem nebo i poškození ledvin. Vyskytují se u zástupců čeledí brukvovitých (černohořčice setá) a lichořeřišnicových (lichořeřišnice větší).
Furanokumariny
Jedná se o fotosenzibilizující látky. Tyto látky obsahuje kerblík, miřík, bolševník, andělika, třemdava, morač,…
Saponiny
Někdy se uvádějí jako samostatná skupina. Vyznačují se silnou dráždivostí, některé mohou být i prudce jedovaté. Pokud jsou vpraveny nitrožilně do krve, způsobují rozklad červených krvinek. Například paridin (vraní oko) a githagin (koukol). Naopak jiné saponiny uvolňují zahlenění horních cest dýchacích, působí dezinfekčně a pomáhají při onemocnění močového ústrojí a při revmatismu. Saponiny jsou obsaženy v konopici, prvosence vyšší, prvosence jarní, zlatobýlu a kopřivě dvoudomé,…