SACHARIDY

Sacharidy (glycidy) jsou produkty primárního metabolismu nezbytné k základním životním pochodům rostlin. Jsou nejrozšířenějšími přírodními látkami. Od nich mohou být syntetizovány přirozeně nebo uměle další deriváty (např. glykosidy).

Dělí se do tří skupin podle počtu cukerných jednotek:

Monosacharidy

Monasacharidy jsou základní stavební jednotkou všech sacharidů (jsou tvořeny právě jednou cukernou jednotkou). Jde o nejjednodušší cukry vůbec (nedají se štěpit na jednodušší sacharidy). Obsahují uhlík, vodík a kyslík, jsou ve vodě rozpustné, sladké (seskupení -O-CH-CH-OH vysvětluje jejich sladkou chuť) a jako přímé produkty fotosyntézy jsou primárním zdrojem energie pro většinu organismů. Mezi nejdůležitější monosacharidy patří glukosa a fruktosa.

D-glukosa (hroznový cukr) rychle dodává lidskému organismu potřebnou energii, v lékařství je součástí umělých výživ. V přírodě se vyskytuje ve sladkém ovoci a medu.

D-fruktosa (ovocný cukr) pomáhá při léčení srdečních chorob a je vhodný pro diabetiky. Vyskytuje se v ovoci a medu společně s glukosou.

Oligosacharidy

Oligosacharidy (disacharidy, trisacharidy, tetrasacharidy,…) jsou tvořeny dvěma až deseti molekulami monosacharidů. Nejvýznamnějším disacharidem je sacharosa (třtinový nebo řepný cukr). Získává se ze stébel cukrové třtiny nebo bulvy řepy cukrovky. V lékařství se používá zejména k upravení chuti, jako pojivo a konzervační prostředek léků. Mezi disacharidy patří také maltosa a laktosa.

Maltosa se získává z naklíčených obilek ječmene a používá se ve formě výtažků jako posilující lék.

Laktosa (mléčný cukr) se získává ze syrovátky mléka savců a působí mírně projímavě.

Polysacharidy

Polysacharidy jsou tvořeny více než deseti molekulami monosacharidů. Svými vlastnostmi se liší od předchozích skupin. Jsou bez chuti, ve vodě částečně (škrob, agar) nebo zcela nerozpustné (celulosa) a slouží jako zásobní nebo stavební látky.

Škroby (bramborový, rýžový, kukuřičný, pšeničný) patří mezi zásobní polysacharidy. Molekulami monosacharidů. Lékařství se užívají jako součásti zásypů a pudrů a jako nosiči látek v tabletovaných lécích (neovlivňují jejich účinnost).

Celulosa (buničina) je základní stavební jednotkou rostlinných buněk a pletiv. V lékařství se používá ve formě obvazů a vaty (z bavlny, jehličnatých, listnatých stromů,…).

Agar je stavební látka stélek mořských řas. V lékařství se užívá k lepšímu rozpadávání tablet a k výrobě beztukových základů pro masti. Působí mírně projímavě a hojí žaludeční vředy.

Fruktosany jsou zásobní látky v rostlinách čeledi Asteroceae (hvězdnicovitých) a Poaceae (lipnicovitých). Obsahují převážně fruktosu. Mezi fruktosany patří inulin, který pomáhá při zažívacích poruchách (nať čekanky obecné, kořen omanu pravého a pampelišky lékařské).

Pektiny se vyskytují v rostlinných pletivech, hlavně v ovoci (ostružiny,…), jsou schopny bobtnat a vytvářet rosol. Upravují zažívání.

Slizy chrání pokožku a sliznici horních cest dýchacích i zažívacího ústrojí, zmírňují záněty. Slizové látky obsahuje květ a list podbělu, květ divizny, topolovky a lípy, list jitrocele kopinatého, kořen proskurníku a lopuchu většího, semena lnu, nať jablečníku obecného, meduňky a nať komonice lékařské.