cz
de
fr
en

Daniel Defoe (1660-1731).

Daniel Defoe. National Maritime Museum, London

Daniel Defoe, novinář a prozaik, je často považován za otce anglického románu. Narodil kolem roku 1660 v rodině řezníka jako Daniel Foe. Svůj prostý původ se později pokoušel zastřít aristokraticky vyhlížejícím přídatkem „De” ke svému příjmení (odtud Defoe). Vydával časopis Review (Recenze) a za svá satirická díla byl vězněn. Později byl údajně získán do tajných služeb.

Defoe začal psát romány až na sklonku života. Jeho nejslavnějším románem je Život a podivné a překvapující dobrodružství Robinsona Crusoa z Yorku (1719), v němž líčí ztroskotancův zápas o přežití na pustém ostrově. Robinson je praktický, metodický a pilný muž, který se zaobírá prací a přemítáním o Bohu a ve své době byl nahlížen jak model vzorného britského občana. V posledních několika desetiletích byl román naopak kritizován za koloniální ideologii, kterou údajně vykazuje. Robinson si totiž podmaňuje domorodé prostředí a jeho obyvatele, které považuje za méněcenné. Dnes je román obdivován především dětskými čtenáři, které láká jeho exotické prostředí a dobrodružnost.

K nejlepším románům Defoa patří Moll Flandersová (1722). Ač i ona bojuje o přežití, tentokrát v džungli velkoměsta, je tato hrdinka pravým opakem příkladného Robinsona, neboť pro své živobytí udělá cokoli. Když se jí jako opuštěné vdově nedostává finančních prostředků, stane se zlodějkou a vrhá se do náruče jednoho muže za druhým. Právě její nedostatky ji činí psychologicky přesvědčivější, životnější postavou. Román je dodnes poutavou četbou. Z dalších děl je jmenujme např. román Roxana (1724) a románovou kroniku Deník morového roku (1722). Defoe zemřel roku 1731.

Zdroje: