Konference Evropské asociace pro behaviorální analýzu se koná každé dva roky na jiné evropské univerzitě. Po loňském ročníku na University of Tampere ve Finsku se letošní setkání uskuteční poprvé v České republice.
Konference nabídne bohatý program zahrnující přednášky, sympozia a praktické workshopy pokrývající témata od časné intervence pro děti s poruchou autistického spektra až po práci s lidmi s tzv. chováním náročným na péči, což může být například sebezraňování nebo agrese. V rámci české sekce konference se pak účastníci seznámí s příklady, jak jsou postupy aplikované behaviorální analýzy používány v České republice při vzdělávání, ve zdravotnictví nebo v sociálních službách.
Významnou součástí konference bude vystoupení zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové, jež představí dokument „Systémová opatření pro podporu lidí s intelektovým znevýhodněním a chováním náročným na péči na období 2024–2030“, který v nedávné době přijala vláda České republiky v reakci na případy zneužívání klientů s mentálním postižením.
Dalším zajímavým bodem programu bude představení českého překladu knihy „Aplikovaná behaviorální analýza“ profesora Williama Hewarda z Ohio State University. Tento překlad, který letos vydává nakladatelství MUNIPress, je prvním českým překladem učebnice analýzy lidského chování.
Konferenci pořádá Evropská asociace pro behaviorální analýzu ve spolupráci s Pedagogickou a Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity a pod záštitou rektora Masarykovy univerzity Martina Bareše.
Kompletní program konference a knihu abstraktů naleznete na webových stránkách konference https://eaba.ped.muni.cz/cs.