Mám video, kam s ním?
Jestli jste v pozici, kdy máte pro své studenty připravený jakýkoliv video obsah, není nic jednoduššího, než jej nahrát na YouTube. K tomu primárně potřebujete Google účet. Každý takový účet (ve formě mujucet@gmail.com) je automaticky spojený i právě s YouTube. Zcela nový účet však zakládat nemusíte. Stačí, když si zapnete Google Workspace skrze svůj univerzitní účet, více se o tom dozvíte na webu IT služeb MUNI. Pokud již účet máte, je potřeba se k němu přihlásit. Na domovské stránce YouTube stačí vpravém horním rohu kliknout na přihlásit se a zadat univerzitní přihlašovací údaje.
Pro jakoukoliv správu vašeho video obsahu budete využívat takzvané Studio YouTube. To představuje váš vlastní prostor, kde budete videa nahrávat a dále je spravovat. Stačí kliknout vpravo nahoře na ikonu svého účtu a kliknout na možnost Studio YouTube. Ukázka toho, jak může takový přehled účtu vypadat, vidíte níže.
Jak nahrát video?
Video nahrajte ve Studiu YouTube. Takovému videu pak upravte veškeré náležitosti, které jsou potřebné pro jeho zdárné uložení. Jsou jimi například název, popisek, věkové omezení, kategorie či štítky. Videu pak můžete nahrát i svůj vlastní náhledový obrázek, přidat mu externí titulky či další interaktivní prvky. Podrobnější informace naleznete v oficiálním návodu o základech aplikace YouTube Studio.
Správa videí
Pokud to s video tvorbou myslíte opravdu vážně, je potřeba si promyslet, jak budete svá videa spravovat. Videa můžete řadit do tvz. playlistů, neboli kolekci videí, které spadají například do stejné kategorie, mají společné téma, nebo jsou určená pro jeden konkrétní kurz. Playlist videí tak může nést název např. Podklady pro předmět VideoLab.
U všech svých videí pak můžete určit, zda budou veřejná, neveřejná nebo soukromá. Veřejná vidí všichni uživatelé a mohou si vaše video kdykoliv vyhledat. Neveřejné video je vyřazeno z indexace a uživatelé jej tak nemohou vyhledat, dostanou se tak k němu jen ti, kterým pošlete na příslušné video (či playlist videí) odkaz. Soukromé video pak můžete vidět jen vy sami. Toto rozdělení vám jistě pomůže rozhodnout se, která videa ponecháte jako veřejná a která nasdílíte třeba jen studentům daného kurzu. O využití všech funkcí Studia YouTube se můžete dočíst v tomto přehledném návodu.