Audit rovných příležitostí na Pedagogické fakultě MU

Na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity probíhal v posledních měsících genderový audit, který se zaměřil na zajištění rovnosti příležitostí a plánování podpůrných aktivit. Získané poznatky poslouží k tvorbě Plánu genderové rovnosti MU na roky 2025-2028. Děkujeme všem, kteří se podíleli na této iniciativě, jejímž cílem je zlepšit pracovní podmínky a příležitosti na fakultě.

10. 12. 2024 Monika Oswaldová

Bez popisku

Cílem auditu bylo zjistit, jak akademičtí i neakademičtí zaměstnaní vnímají své pracovní podmínky. Zaměřil se na různé aspekty pracovního života od organizace práce, přes komunikaci, vedení týmu, příležitosti k růstu, benefity až k možnost skloubení práce a rodiny. Audit je součástí aktivit HR Award a stane se podkladem pro to, aby rovné příležitosti a dobré pracovní podmínky nezůstávaly jen na papíře. Výsledky slouží jako podklad pro zpracování univerzitního Plánu genderové rovnosti (GEP MU) pro období 2025-2028, který se nyní připravuje.

Audit byl realizován ve spolupráci s externím Genderovým informačním centrem NORA (GIC NORA) a probíhal od dubna do července 2024, a to v souladu s požadavky definovanými Standardem genderového auditu Úřadu vlády ČR a dle metodického usměrnění rektorátu MU.

Do auditu rovných příležitostí byly zahrnuty následující oblasti:

  • Proměna organizační kultury
  • Kombinace práce a rodičovství/soukromého života
  • Nábor, výběr a funkční postup
  • Vyrovnané zastoupení žen a mužů ve vedoucích pozicích
  • Opatření proti sexuálnímu obtěžování a dalším formám genderově podmíněného násilí
  • Genderová dimenze ve výzkumu
  • Studium a studentská populace

Průběh auditu:

Při realizaci auditu byly využity čtyři metody sběru a analýzy dat:

  • Analýza interních dokumentů a jiných podkladových materiálů, včetně webových stránek fakulty a univerzity.
  • Sběr kvantitativních dat na fakultě (dotazníkové šetření).
  • Kvalitativní část v podobě 12 individuálních rozhovorů a 3 ohniskových diskusí. Jejich cílem bylo hlubší porozumění klíčovým tematickým oblastem. Ohniskových diskusí se zúčastnili zastupující akademické a neakademické zaměstnance/kyně , osoby pečující o dítě nebo o jinou osobu blízkou a vedoucí akademických a neakademických pracovišť. Individuální rozhovory probíhaly online i osobně, zastoupeny byly také osoby na mateřské nebo rodičovské dovolené a zástupci a zástupkyně vedení fakulty.

Výstupy z auditu poskytly komplexní přehled o stávající situaci z pohledu osob zaměstnaných na Pedagogické fakultě. Z auditu vzešla doporučení na oblasti, kterými  se Pedagogická fakulta bude v budoucnu dále věnovat v rámci celkového zlepšení pracovního prostředí a nastavení rovných příležitostí mezi zaměstnanými.

Seznamte se s výsledky realizovaného auditu rovných příležitostí 2024 na PdF MU:

Prezentace shrnující výsledky auditu


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.