Vodní prvky v zahradách „období regentství“ a idea „krásných zahrad“ na Moravě.

Varování

Publikace nespadá pod Pedagogickou fakultu, ale pod Filozofickou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

KROUPA Jiří

Rok publikování 2013
Druh Článek ve sborníku
Konference Voda – pramen života. Vodní stavby a vodní prvky v zahradách a parcích. Sborník referátů přednesených na konferenci „Historické zahrady Kroměříž 2013“.
Fakulta / Pracoviště MU

Filozofická fakulta

Citace
Obor Umění, architektura, kulturní dědictví
Klíčová slova Historical gardens; water; baroque; the Regent period
Popis Studie se zabývá ohlasem francouzských zahrad doby regentství na Moravě. Novou ideu krásných zahrad ve Francii tehdejší doby si můžeme ukázat na několika typických příkladech: a) nevelké privátní zahrady pařížských paláců jsou sestaveny do řady různorodých parterů, bosketů a stromořadí, mezi nimiž hrají výraznou roli drobné vodní prvky (např. spojený Hôtel de Lassay a Palais Bourbon, vystavěné Pierrem Cailleteau, zvaného „Lassurance“ /1655-1724/ a Jeanem Aubertem /1702-1741/; b) drobné bazény i větší systém vodotrysků vytvářejí dohromady ucelené plochy, které můžeme chápat jako paralely k oblastem bosketů či parterů (např. rozšíření zahrady ve Fontainebleau podle projektu Claude Desgotse /1658-1732/); c) vodní plochy rozmanitých tvarů se někdy rovněž přímo začleňují do tvarů obdélných parterů (např. Hôtel Peyrenc de Moras - Biron, od Jeana Auberta z roku 1727); d) různé výšky dílčích oblastí zahrady nejsou od sebe oddělovány terasami, případně umělým ohrazením (jak tomu bylo dříve), ale jsou sjednocovány a vyrovnávány travnatými svahy (německým termínem „Böschungen“); e) součástí menších částí zahrad kolem vodotrysků bývají též nově budovaná krytá loubí s dřevěnými pavilony (treillage, berceau); f) obecně jsou nahrazovány pevné a umělé materiály (jako kámen, písek, cihlová drť) materiály přírodními (květiny, trávník, dřevo) či efemérními (jako je vodní zrcadlo, vodotrysky různých výšek), neboť je třeba potlačit „umění“ přírodou: „faire céder lart a la nature“.Na Moravě se s ohlasem těchto zahrad setkáváme zejména ve Slavkově u Brna a v Jaroměřicích nad Rokytnou. Studie současně připomíná, že v těchto zahradách hrála důležitou roli receptivní stránka vztahu návštěvníka k zahradě a jejím vodním prvkům.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.