Komentované fytocenologické snímky z České republiky 4

Varování

Publikace nespadá pod Pedagogickou fakultu, ale pod Přírodovědeckou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

DŘEVOJAN Pavel NOVÁK Pavel DOLEŽAL Jan LUSTYK Pavel PETERKA Tomáš ŠUMBEROVÁ Kateřina

Rok publikování 2020
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Zprávy České botanické společnosti
Fakulta / Pracoviště MU

Přírodovědecká fakulta

Citace
www https://botanospol.cz/index.php/cs/node/6197
Klíčová slova Braun-Blanquet approach; Carpino-Fagetea; Isoëto-Nano-Juncetea; phytosociology; plant communities; Quercetea robori-petraeae; syntaxonomy; Scheuchzerio palustris-Caricetea nigrae; Stellarietea mediae
Popis Čtvrtý díl rubriky zaměřené na zajímavé typy vegetace přináší devět příspěvků. Je potěšitelné, že výzkum naší vegetace nepolevuje a přináší další plody. Pestré je zejména zde pojednávané spektrum nelesní vegetace. Teplomilné plevelné společenstvo (Lathyro tuberosi-Adonidetum aestivalis) bylo zaznamenáno na výhřevných jílovitých půdách Podorličí. Další tři příspěvky přibližují jihomoravské porosty s převahou archeofytního druhu Chenopodium vulvaria (Malvo neglectae-Chenopodietum vulvariae), plevelné společenstvo s ibiškem trojdílným (Setario pumilae-Hibiscetum trioni) a neofytní vegetaci s Tragus racemosus (Tribulo terrestris-Tragetum racemosi Soó & Timár in Timár 1955). Z písčitých substrátů Poorličí pochází příspěvek zaměřený na ojedinělou jednoletou vlhkomilnou vegetaci s Illecebrum verticillatum (Junco tenageiae-Radioletum linoidis a Stel lario uliginosae-Isolepidetum setaceae). Ze třídy Scheuchzerio-Caricetea je pojednáváno společenstvo s Carex davalliana, jehož jeden z posledních pozůstatků dříve hojnějšího rozšíření na jižní Moravě se podařilo zachytit. Z Dokeska dokumentujeme rašeliništní vegetaci odpovídající severskému svazu Stygio-Caricion limosae Nordhagen 1943, jehož výskyt ve střední Evropě je dosud známý jen na několika izolovaných lokalitách a je patrně reliktní. V České republice nebyl tento svaz dosud rozlišován. Z lesní vegetace přibližujeme dva vegetační typy zaznamenané ve Slezsku. Jde o polonské dubohabřiny (asociace Tilio cordatae-Carpinetum betuli), tradičně vymezovanou vegetační jednotku, jejíž pozice v rámci českých a středoevropských dubohabřin je diskutována. Druhý příspěvek je věnován acidofi lním vlhkým doubravám (Holco mollis-Quercetum roboris).
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.