Stanovení olova a rostlinných metallothioneinů v explantátových kulturách smrku ztepilého (Picea abies L.)

Varování

Publikace nespadá pod Pedagogickou fakultu, ale pod Přírodovědeckou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

VACEK Jan PETŘEK Jiří HAVEL Ladislav KOUTNÁ Dobromila ADAM Vojtěch TRNKOVÁ Libuše KIZEK René

Rok publikování 2002
Druh Článek ve sborníku
Konference Sborník příspěvků VI. pracovního setkání biochemiků a molekulárních biologů
Fakulta / Pracoviště MU

Přírodovědecká fakulta

Citace
Obor Elektrochemie
Klíčová slova Plant metallothioneins;Heavy metals;Electroanalysis of lead and metallothionein;Adsorptive and anodic stripping voltammetry
Popis Součástí rostlinného metabolismu jsou nízkomolekulární proteiny metalothioneiny (fytochelatiny, MT III), které zodpovídají za metabolismus, homeostázu a detoxikaci kovů. Molekulová hmotnost těchto thiolátových polypeptidů značně kolísá a pohybuje se kolem 400-5000 Da. Cílem práce bylo studium distribuce olova a MT v raných embryích smrku ztepilého (Picea abies L.).Vliv olova na embrya smrku byl studován metodou analýzy obrazu (kamera SONY CCD) a MT detekován adsorptivní přenosovou chronopotenciometrickou rozpouštěcí analýzou (AdT CPSA) s detekčním limitem pod 1 ng/mL. Olovo bylo stanoveno v embryích smrku metodou anodické rozpouštěcí voltametrie (DPASV) s možností stanovit koncentraci olova pod 100 pg/L. Koncentrace rostlinných metalothioneinů bez přídavku Pb(NO3)2 v embryích smrku se pohybovaly kolem 400 ng MT/g embrya. V případě, že do média bylo přidáno 5 nebo 50 mM Pb(NO3)2 došlo k nárůstu koncentrace MT 500 ng (v grafu 2) nebo 1000 ng (v grafu 3) na jeden gram embrya.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.