Statická, či dynamická Unie Euroskepticismus a vnitřní legitimita evropské integrace

Varování

Publikace nespadá pod Pedagogickou fakultu, ale pod Fakultu sociálních studií. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

KANIOK Petr

Rok publikování 2011
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Mezinárodní vztahy
Fakulta / Pracoviště MU

Fakulta sociálních studií

Citace
Obor Politologie a politické vědy
Klíčová slova Euroscepticism - democratic deficit - political cycle - EU internal actorness - system theory - deliberative democracy
Popis Předložený článek se zaměřuje na roli euroskepticismu v otázce legitimity Evropské unie (EU), konkrétně pak ze vztahu mezi dosavadní konceptualizací euroskepticismu a schopností EU působit „dovnitř“ systému jako kredibilní aktér. Text vychází z analytické premisy, že EU nepředstavuje statickou entitu po vzoru národního unitárního státu či federace, nýbrž dynamický politickým systémem. Stávající definování euroskepticismu je ovšem založeno na představě statického charakteru EU a existenci finality evropského integračního procesu, což podstatně ovlivňuje schopnost politického systému EU plnit elementární funkce fungujícího politického systému – zejména pak funkci evaluace a (re)formulace politických cílů. Zásadním důsledkem tohoto přístupu je neschopnost EU přijímat kritickou zpětnou vazbu a pracovat s ní jako s relevantním politickým vstupem.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.