Informace o projektu
Spojení techniky generování méně běžných těkavých sloučenin s optickou emisní spektrometrií pro stanovení některých prvků a specií

Informace

Projekt nespadá pod Pedagogickou fakultu, ale pod Přírodovědeckou fakultu. Oficiální stránka projektu je na webu muni.cz.
Logo poskytovatele
Kód projektu
GP203/03/D018
Období řešení
9/2003 - 8/2006
Investor / Programový rámec / typ projektu
Grantová agentura ČR
Fakulta / Pracoviště MU
Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova
Speciace, biologické materiály, optická spektrometrie, generování těkavých sloučenin

Elementární analýze biologických materiálů je v současné době věnována velká pozornost. Pro stanovení toxických či na druhou stranu esenciálních prvků jsou široce využívány metody atomové spektrometrie. Pro některé prvky se rutinně používá technika generování těkavých sloučenin, především těkavých hydridů či studených par.
Podstatou projektu je průzkum možností aplikace techniky generování těkavých sloučenin ve spojení s optickou emisní spektrometrií s indukčně vázaným plazmatem pro stanovení některých analytů, které nejsou běžně stanovovány touto technikou. Příkladem je stanovení jodu technikou emisní spektrometrie s generováním elementárního jodu či stanovení některých forem síry v biologických materiálech a potravinách. Pro stanovení jodu budou ověřovány méně běžné způsoby přípravy vzorků, jako je UV fotooxidační mineralizace či spalování ve vysokofrekvenčním kyslíkovém plazmatu. Cílem projektu je vyvinout metodiky pro stanovení těchto prvků a sloučenin, čímž se rozšíří možnosti aplikace optické emisní spektrometrie také na prvky běžně nestanovované touto technikou a bude možno ji využít také pro stanovení některých forem prvků.

Publikace

Počet publikací: 15


Předchozí 1 2 Další

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.