Mgr. Gabriela Složilová
telefon: | 549 49 4800 |
---|---|
e‑mail: |
Každý student, který realizuje zahraniční pobyt v délce více než 14 dnů, je povinen tento pobyt evidovat v Informačním systému MU (dále „IS“), v sekci Stáže, studijní a pracovní pobyty. Evidence pobytu zahrnuje informace o délce a místě pobytu (země, instituce), typu pobytu a názvu programu, v rámci kterého student vyjíždí do zahraničí.
Po založení pobytu v IS je student povinen do tohoto záznamu přiložit elektronickou verzi kompletně vyplněné a podepsané (alespoň ze strany MU) studijní smlouvy (Learning Agreement) nebo smlouvy o stáži (Training Agreement), (viz čl. 3 a čl. 7 směrnice rektora č. 8/2011). Na základě tohoto dokumentu budou data pobytu zaznamenána v IS v evidenci studia Mgr. Radka Pospíšila, Ph.D. (tento záznam se provádí automaticky po vložení naskenovaných dokumentů, kontaktní e-mail pospisil@ped.muni.cz využijte pouze v případě nesrovnalostí nebo jiných problémů souvisejících s pobytem).
Studijní smlouvy a smlouvy o stáži schvalují a podepisují pověřené osoby na katedrách.
Student si vybírá se seznamu smluv uzavřených mezi PdF MU a zahraničními univerzitami – tzv. Erasmus burza.
V současné době student využívá Erasmus burzu volných kapacit studijních pobytů.
Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Rakousko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie
Estonsko, Kypr, Lotyšsko, Malta, Portugalsko, Řecko, Španělsko
Bulharsko, Chorvatsko, Litva, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Severní Makedonie, Srbsko, Turecko
Stipendium pro studijní pobyt studentů se odvíjí od cílové země:
Stipendium pro praktické stáže se odvíjí od cílové země:
Možnost navýšení grantu pro socio- ekonomicky znevýhodněné studenty.
Stipendium se vyplácí na bankovní účet vedený v EUR zřízený u Komerční banky nebo v CZK u jakékoli banky v ČR. Číslo účtu musí být zadané v IS MU.
Všichni studenti si mohou požádat i o další stipendijní podporu přes Oddělení zahraničních vztahů a internacionalizace Pedagogické fakulty MU.
V rámci stipendijního programu 3.A - Podpora mobilit studujících v rámci programu Erasmus + je možné žádat o další stipendijní podporu. Účelem programu je podpora mezinárodní mobility studujících v rámci programu Erasmus+. Stipendium je určeno pro dofinancování životních nákladů a cestovného spojeného se zahraničním pobytem ve vybraných zemích Evropy. Mobilitou se rozumí zahraniční studijní nebo pracovní pobyt v délce minimálně 60 dní.
O stipendium je třeba žádat minimálně 40 dní před odjezdem!
V rámci stipendijního programu 3.B - Podpora studijních pobytů a praktických stáží mimo program Erasmus+. Cílem stipendijního programu je motivovat studující k pobytům v zahraničních institucích, které se bezprostředně vztahují k předmětu studia (projektu, výzkumnému záměru, grantu apod.) a díky nimž prohloubí své akademické kompetence či praktické zkušenosti. Program nabízí finanční podporu pro uskutečnění pobytu.
Stipendium se vyplácí po návratu na základě předložených dokladů reálných nákladů na bankovní účet vedený v CZK u jakékoli banky v ČR. Je možné zažádat o zálohu do výše až 80 % schválené částky.
Studijní pobyt se realizuje pouze na základě platných smluv uzavřených mezi příslušnou katedrou PdF MU a zahraniční institucí.
Seznam smluv uzavřených na PdF najdete na webu:
V současné době si student volí z Erasmus burzy:
Datum vyhlášení a uzavření výběrového řízení vyhlašuje katedra, která studijní pobyt nabízí. Výběrové řízení (většinou 1. a 2. kolo Erasmus+) probíhá v lednu/únoru 2025 a příp. dubnu 2025 a bude se jednat o pobyty na akademický rok 2025/2026.
Každá katedra si může stanovit své požadavky pro výběr studentů. Každý student se musí do výběrového řízení přihlásit pomocí přihlášky v ISOIS.
Přihláška pro MU vyjíždějící studenty
Vyhlášení výběrového řízení a výběr studentů je plně v kompetenci daných kateder, resp. pověřeného Erasmus koordinátora.
Pověřený Erasmus koordinátor na katedře provádí před-výběr (před-nominaci) vybraných studujících, finální nominaci provádí Oddělení zahraničních vztahů a internacionalizce. To také odesílá seznam nominantů na CZS.
Maximálně do 30 dnů od začátku semestru na zahraniční instituci má student právo na změny studijní smlouvy nebo smlouvy o stáži. Všechny změny musí být písemně odsouhlaseny jak vysílající, tak přijímající institucí. Změny smlouvy (Changes to Learning Agreement) si student nechává potvrdit nejdříve na zahraniční instituci, poté je posílá ke schválení oborovému koordinátorovi na PdF MU, který je následně zasílá k potvrzení na Centrum zahraniční spolupráce MU.
Kompletně vyplněný a podepsaný formulář změny studijní smlouvy nebo smlouvy o stáži je student povinen vložit v elektronické podobě do evidence stáže či pobytu v IS. Původní smlouvy se z evidence pobytu neodstraňuje – dokumenty se přidávají!
Prodloužení pobytu – podává student formou žádosti přes svého koordinátora na CZS nejpozději 30 dnů před plánovaným ukončením pobytu, nelze prodlužovat z jarního na podzimní semestr.
Studentovi automaticky nevzniká nárok na financování prodlouženého pobytu, záleží na vysílající instituci, zda mu na prodlouženou dobu pobytu přidělí finanční podporu:
Zkrácení pobytu je možné po dohodě studenta s vysílající institucí - student zašle oznámení svému koordinátorovi na CZS.
Změny studijní smlouvy – Changes to LA – nejpozději do 5 týdnů od příjezdu na zahraniční instituci, musí být odsouhlaseny přijímající a vysílající stranou.
Student je povinen po svém návratu ze studijního pobytu zavést do IS MU výpis absolvovaných předmětů a hodnocení (Transcript of Records) a potvrzení o délce pobytu (Confirmation of Studies). Po svém návratu z praktické stáže je student povinen nahrát do IS MU potvrzení o absolvování stáže (Traineeship certificate/Confirmation of the Placement Period). Prostřednictvím aplikace v sekci Evidence údajů o stážích, studijních a pracovních pobytech student do 1 měsíce po návratu požádá o uznání předmětů ze zahraničí. Doktorští studenti podávají žádost o uznání předmětů papírovou formou.
Je povinností studenta si nechat uznat předměty ze zahraničí dle Směrnice rektora MU č. 2/2024 Pravidla pro evidenci zahraničních pobytů studentů a uznávání jejich výsledků
Pro uznání předmětů je nutné mít v Isu vloženo:
1. Confrimation of Studies // Confirmation of Placement Period
2. Transcript of Records
Student si hledá stáž sám a prochází celouniverzitním výběrovým řízením.
Tipy na místa, kde hledat stáže najdete na webu PdF:
Nejpozději ke dni uzávěrky je třeba vyplnit přihlášku a odevzdat materiály v elektronické podobě v systému ISOIS (o program se stará Jarmila Strýčková):
Termín podání přihlášky probíhá ve čtyřech cyklech v průběhu roku.
Kritéria výběrového řízení:
Přihláška je posuzována tříčlennou komisí složenou z koordinátorů pro mezinárodní programy CZS. Při finálním výběru bývá přihlédnuto také k následujícím preferencím:
O výsledcích výběrového řízení budou všichni žadatelé informováni emailem do 4 týdnů.
Nezisková organizace pomáhající zahraničním studentům se adaptovat v ČR.