Ekonomika vytrvalostního běhu mladých mužů na běhátku při doskoku na patu a na přední část nohy

Varování

Publikace nespadá pod Pedagogickou fakultu, ale pod Fakultu sportovních studií. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.

Citace
Popis Energetická náročnost vytrvalostního běhu je významným faktorem úspěšnosti v běžecké soutěži nebo zajímavým ukazatelem výdeje energie pro rekreační běžce. Cílem naší práce bylo zjistit, zda je u mladých mužů rekreačně – výkonnostní úrovně více náročný běh s dopadem na patu nebo s dopadem na přední část nohy. Vyšetřili jsme 15 mužů ve věku 25,2±2,9 roků, kteří běhají ve svém volném čase po práci nebo škole a jsou zvyklí běhat spíše s dopadem na patu. Během jednoho dne, s odstupem 30 minut, jsme u každého muže provedli dvě laboratorní spiroergometrie na běžícím pásu bez sklonu, s kontinuální rychlostí 12 km.h-1 po dobu 12 minut. Pro analýzu byly vybrány vzorky vzduchu vždy z posledních 5 minut běhu. Pořadí testů s rozdílným způsobem dopadu na podložku bylo náhodně rozděleno mezi dvě poloviny běžců. Pro statistické srovnání vzorků byl zvolen neparametrický párový Wilcoxonův test. Minutový příjem kyslíku byl o 3,9% vyšší při dopadu na špičku (3,21±0,38 l.min-1) než na patu (3,09±0,36 l.min-1); rozdíl je statisticky významný, p=0,031. Minutový příjem kyslíku na kg hmotnosti byl o 3% vyšší při dopadu na špičku (44,0±3,6 ml.min-1.kg-1) než na patu (42,8±4,19 ml.min-1.kg-1), p=0,088. Závěr: Pro naši skupinu mladých amatérských běžců je, při rychlosti 12 km.h-1, ekonomicky spíše méně náročný běh s dopadem na patu, jak jsou zvyklí, než běh s dopadem na přední část nohy.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.