Vitamín B12
kobalamin
- V případě nedostatku kobalaminu dochází k rozvoji perniciózní anémie. Na toto onemocnění poprvé upozornil doktor James Scarth Combe v roce 1822. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které může vést až k ochrnutí a postižení mozkové činnosti. Perniciózní anémie byla považována za fatální až do roku 1926.
- Masivní ztráty na životech kvůli ztrátám krve během první světové války vedly k výzkumům náhražek krve. Americký lékař George Whipple, který zkoumal krvetvorbu, zjistil, že konzumace syrových jater může léčit perniciózní anémii. Za práci o terapeutické hodnotě jater při léčbě perniciózní anémie byl oceněn Nobelovou cenou.
- V roce 1926 začali George Minot a William Murphy léčit pacienty trpící perniciózní anémií tím, že jim dávali velké množství syrových tresčích jater. To vedlo ke zpomalení procesu onemocnění.
- Izolaci účinné látky z jater brzdil fakt, že jediným dostupným testem na přítomnost této látky byla biologická zkouška u člověka s perniciózní anémií.
- Nakonec v roce 1948 byla dvěma vědeckými skupinami téměř současně izolována červená krystalická látka. Tato látka vykazovala při léčbě perniciózní anémie stejný účinek jako syrová játra a byla označena jako vitamin B12.
- První ze skupin, kterým se podařilo získat vitamin B12, vedl Karla Folkers, druhou vedl Lester E. Smith. Úspěch Folkersovy skupiny lze z velké části připsat novému mikrobiologickému testu na přítomnost kobalaminu, který vyvinula Mary S. Shorb v roce 1947. Smith použil postup biologické zkoušky u člověka.
- V roce 1955 pomohl Alexander R. Todd objasnit strukturu kobalaminu, za což mu byla v roce 1957 udělena Nobelova cena za chemii.
- Kompletní chemická struktura molekuly kobalaminu byla objasněna Dorothy Hodgkinovou pomocí rentgenové krystalografie až v roce 1955. Za to jí byla udělena Nobelova cena za chemii v roce 1964.
- Robert B. Woodward a Albert Eschenmoser dosáhli úplné chemické syntézy kobalaminu v roce 1973, ale vzhledem k tomu, že postup vyžaduje přes 70 kroků, není komerčně zajímavý.
- Průmyslová výroba vitaminu B12 probíhá mikrobiální fermentací, převážně s využitím Pseudomonas denitrificans, Propionibacterium shermanii nebo Sinorhizobium meliloti.