#inspiruj (4) - Březen za kamna vlezem, ale jak ten čas využijem? Tipy na zdroje do výuky!

Je deset večer, zavírají se vám u počítače oči a nemáte žádné přípravy na zítřejší den do výuky? Nepropadejte panice, mám tady pro vás hromadu tipů na zdroje, ze kterých čerpat materiály a inspiraci do vašich hodin. Je toho na internetu i v publikacích spousta, ale jak si vybrat, a nenechat se přehltit?

24. 3. 2024

 

Inspirace k online doučování – 4. díl 
Hlavní myšlenku tohoto článku si také můžeš poslechnout v krátkém videu Inspirace – doučování.

***

V tomto článku budou jmenovány tipy na stránky napříč různými školními předměty. Rozhodla jsem se vybrat ty, které pravidelně navštěvuji a dala bych za ně ruku do ohně (klidně i obě.).

TIP 1: Pinterest

Osobně mám zkušenost s výukou a doučováním češtiny, ruštiny, matematiky, občanské výchovy a angličtiny. Pinterest je jedna z mých nejnavštěvovanějších stránek (Ano, hledám tam i různé DIY tipy na dárky, inspiraci na výzdobu bytu, ale tam teď nemířím.), protože podle mě slouží jako takový „filtr“. Jakmile zadáte např. „Pracovní list čeština 7. třída ZŠ“, tak vám vyskočí nespočet ukázek pracovních listů, které můžete rovnou uložit, nebo vás přesměrují na danou stránku, kde byly uvedeny. Takto vytvořený pracovní list můžete ve své výuce buď rovnou použít, nebo si ho třeba ještě poupravit.

TIP 2: Obrázky ve výuce jazyků

Bez popisku

Ráda v hodinách využívám obrázky, tudíž je pro mě stránka Obrázky ve výuce jazyků jako dělaná. Díky odběru jejich newsletteru mi každý měsíc v e-mailové schránce přistane tematicky zaměřený obrázek spolu s tipy, jak ho ve výuce využít. Obrázky můžete použít na všechny cizí jazyky, výuku češtiny pro cizince, ale i v hodině češtiny jako „rozehřívačku“, odpočinkovou aktivitu, nebo tak můžete trénovat popisný a vyprávěcí slohový postup. Přikládám ukázku – obrázek, který jsem použila ve výuce češtiny pro cizince. A díky kterému jsme procvičili názvy jednotlivých kuchyňských spotřebičů a vybavení.

TIP 3: Metodický portál RVP

Pokud ještě nečerpáte z Metodického portálu RVP, ihned byste měli začít! Přímo na hlavní stránce narazíte na záložku „Materiály do výuky“, a po jejím rokliknutí se vám objeví 899 stran plných skvělých materiálů. Pevně věřím, že tady narazíte na nějaký pracovní list, který ve své výuce využijete. Na ukázku přikládám cvičení na antonyma, které je podle popisu vhodné pro žáky ve věku 12–15 let.

TIP 4: Videa a ČT edu

Bez popisku

Inspiraci můžeme hledat i na Instagramu. Ruku na srdce, kdo na Instagramu v dnešní době neztratí denně nějakou tu minutu či hodinu „scrollováním reels“? Chci, abych si z času stráveného na sítích něco odnesla (A ano, uznávám, že posílání si videí kapybar a cvičících jezevčíků nás asi nijak neobohatí, ale tyhle videa jsou prostě život, haha.), proto jsem i já na svůj profil začala přidávat tipy do výuky, a podobné profily aktivně sleduji a sdílím. Asi zde přímo nebudu dané účty, které sleduji, zmiňovat, ale zkuste schválně místo „postování“ selfíček omrknout i nějaké profily, které se zaměřují právě na výuku a příspěvky si ukládejte!

Já sama si spoustu informací zapamatuji z videa, a právě proto videa do svých hodin poměrně často začleňuji. Na ČT edu naleznete spoustu výukových videí, ke kterým jsou přímo vytvořeny pracovní listy. Občas využívám i videa na Youtube, která přímo nemusí být ta „výuková“, ale můžeme k nim vytvořit pracovní listy, nebo je nějakým způsobem do výuky včlenit. Ráda tímto způsobem pracuji s písničkami – můžeme je použít nejen v hodinách cizího jazyka, ale také v češtině, kdy se třeba zaměříme na rozbor jejich grafické a významové stránky. Naposledy jsem takto třeba pracovala s videoklipem české kapely Mirai – Yahoda, kterou určitě všichni znáte (A někomu možná už i lezla na nervy.). Touto skladbou jsem chtěla navodit nějakou tu vidinu tepla a volna.

TIP 5: Liveworksheets

Na Liveworksheets je toho opravdu hodně, takže stačí jen hledat do doby, než najdete to pravé. Daný pracovní list si buď stáhnete, a pro žáky vytisknete, nebo jej můžete vyplňovat online – na online hodině, v klasické třídě na interaktivní tabuli, v počítačové učebně nebo na tabletech. Naleznete tady materiály do všech možných předmětů. U takto vytvořených pracovních listů či cvičení online dbejte na to, aby byly opravdu všechny otázky správně zodpovězeny. Někdy se totiž může stát, že tvůrce udělal chybu v klíči, proto vždy předtím, než takto vytvořený materiál dáte žákům, vše překontrolujte.

TIP 6: Inkluzivní škola

Pokud doučujete žáky, kteří jsou cizinci, pak rozhodně zavítejte na stránku Inkluzivní škola. Společnost Meta navíc pořádá různé zajímavé akce, workshopy a semináře, nejen pro učitele, ale také pro žáky.

TIP 7: Materiály k procvičení

Bez popisku

Nechci říct, že následující stránky můžeme všechny hodit do jednoho pytle, ale spíše je už všichni známe, jedná se o Umíme.to, Pravopisně.cz a Školákov. Dalšími portály jsou například Gramar.in, Matika.in, Onlinecvičení.cz, Eductify.com nebo třeba Škola s nadhledem. Tento výčet jsem sem uvedla hned z několika důvodů – můžeme na ně žáky odkázat v případě, kdyby si chtěli probíranou látku procvičit nebo upevnit své znalosti. Dalším důvodem je skutečnost, že jsou aktivity hravé a žáci si mohou vybrat, jakým způsobem danou látku procvičí. A když už jsme u té „hravé formy výuky“, ráda čas od času začlením do svých hodin Aktivity – buď je donesu fyzicky, nebo je najdeme na internetu Activity online. Můžeme si pohrát i s různými Generátory slov a tvořit příběhy, to je vážně zábava!

Na Učitelnici a Eschovce najdeme také mnoho super materiálů, ale za ty si většinou nějakou částku musíme připlatit, a ohodnotit tak práci někoho druhého. Na druhou stranu, i vy sem můžete něčím v budoucnu přispět.

Inspirace v knihách…

A pokud hledáte rádi inspiraci v knížkách, mám tady pro vás tip hned na dvě, a těmi jsou Moderní didaktika od Roberta Čapka a Efektivní výukové nástroje pro učitele. Tu druhou navíc najdete v katalogu e-prezenčka na MUNI a můžete číst z pohodlí domova!

***
Fuu… tak to by bylo… vyčerpávající, že? Teda ani zdaleka zde není vše, ale vybrala jsem z mého pohledu ty nejhodnotnější stránky, které používám a na které mrknu, když potřebuju inspiraci, nový pohled na věc nebo jen obrázek k určitému tématu.

Budu moc ráda, když mi třeba v instagramových komentářích pod krátkým videem, vztahujícímu se k tomuto článku, dáte vědět, které stránky používáte vy a doporučujete je všema deseti.
Těším se na vás zase u dalšího článku!

Nela Merva


Taky nemáš čas? Tak zapni kameru a doučuj online!


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info